Jak zaprojektować makietę strony internetowej?>

Jak zaprojektować makietę strony internetowej?

19.09.2018 |

Wieloetapowy proces budowania strony internetowej wymaga wykonania szeregu czynności. Wiele z nich wymaga fachowej wiedzy i dużego doświadczenia. Dlatego zanim strona zostanie wdrożona, najważniejsze dla nas jest, aby stworzyć jej makietę oraz dokładnie ją przeanalizować. Co zatem warto wiedzieć o makietach stron i ich tworzeniu?

Dlaczego warto wykonać makietę strony www?

Przed stworzeniem pełnego projektu strony www, niezbędny jest ogólny zamysł, a często także sprawdzenie co najmniej kilku pomysłów. Ażeby zweryfikować ich wartość, nie obejdzie się bez makiet stron www, które pozwalają sprawdzić w praktyce, jak wygląda, ale też funkcjonuje dana witryna. W tym celu konstruuje się interaktywne, jednak niezbyt złożone makiety, aby ich generowanie nie zajmowało zbyt wiele czasu. Nie ma potrzeby, aby wypełniać wszystkie boksy i dopieszczać każdy szczegół. Podstawowe makiety lo-fi służą do sprawdzania poszczególnych grafik, kolorów, pomysłów na układ strony itd.

W przypadku, gdy projekt jest kompletny i twórca strony nie zamierza rozważać innych pomysłów, makieta również okazuje się przydatna. Pozwala wtedy przede wszystkim wykryć ewentualne błędy, które mogą się pojawić po wdrożeniu projektu. W takim przypadku wskazana jest większa szczegółowość makiety, aby nie przeoczyć żadnego błędu. Po stworzeniu kompletnej makiety sprawdza się m.in. przejrzystość strony i czytelność tekstu oraz grafik.

Na stworzenie, a następnie przeanalizowanie makiety, nie należy szczędzić czasu ani wysiłku, gdyż zbagatelizowanie tej kwestii skutkuje problemami na etapie tworzenia właściwej strony internetowej. Wszelkie niedoskonałości projektu najlepiej naprawić jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Od czego zacząć projektowanie strony?

Poziom trudności tworzenia strony zależy od tego, jak skomplikowana i profesjonalna ma ona być. Postawienie witryny w WordPressie, czy też założenie bloga to dosyć krótki proces. Jednak budowa dedykowanej strony firmowej wymaga znajomości kilku technologii i jest procesem wieloetapowym.

Podstawą wydaje się stworzenie odpowiedniego planu działania. Trzeba odpowiedzieć sobie na takie pytania, jak: Po co powstaje strona? Do kogo jest ona skierowana? W jaki sposób powinna oddziaływać na odbiorców? Trafne odpowiedzi na powyższe pytania pomogą podjąć właściwe decyzje dotyczące konkretnych rozwiązań.

Plan działania

Budowa strony internetowej wymaga przeprowadzenia mnóstwa działań, jednak można wyróżnić trzy główne etapy tego procesu:

  1. Zaplanowanie działań
  2. Przygotowanie projektu
  3. Przygotowanie makiety

Zaplanowanie działań

Przed podjęciem jakichkolwiek konkretnych działań należy zaplanować wykonanie wszelkich niezbędnych czynności. Koniecznością jest określenie ram czasowych oraz kamieni milowych, czyli poszczególnych etapów stawiania strony. My jako agencja kompleksowo rozwiązujemy kwestię projektowania i wdrażania witryny. Wspieramy klienta na każdym etapie projektu.

Przygotowanie projektu

Jeżeli posiada się już zamysł i plan na stronę, można przejść do konkretnych działań, czyli do projektowania witryny. Jest to skomplikowany, wieloaspektowy proces, który musi uwzględniać takie kwestie, jak:

  • układ strony – rozmieszczenie nagłówków i linków, czy też liczba podstron to niezwykle istotne kwestie, nad którymi należy dobrze się zastanowić. Na tym etapie należy uwzględniać profil działalności firmy oraz odbiorców, do których kierowana jest treść na stronie
  • grafika – chodzi tutaj o projekty ilustracji, obrazków i tytułów z uwzględnieniem ich kształtów i kolorów. Pamiętamy o identyfikacji wizualnej firmy, która wymaga używania określonych barw i wzorów
  • typografia – fonty powinny być czytelne, przyciągające i zróżnicowane

Przygotowanie makiety

Kiedy projekt jest już gotowy, przychodzi czas na jego weryfikację. Zanim jednak programiści zaczną kodować, warto sprawdzić witrynę w programie generującym makiety. Pozwala to szybko i sprawnie sprawdzić funkcjonalność oraz ogólny efekt, jaki wywiera strona.

W celu stworzenia makiety strony internetowej należy skorzystać ze specjalnego programu, takiego jak np. Axure RP. Wybieramy odpowiednie szablony, boksy i widżety, aby stworzyć prototyp strony identyczny z przyszłym wyglądem i funkcjonalnością właściwej witryny. Programy umożliwiają również samodzielne szkicowanie projektów oraz uzupełniane gotowych szablonów.

Stworzenie użytecznej makiety strony internetowej to jedna z prostszych czynności wykonywanych podczas budowania witryny. Nie jest potrzebna żadna szczególna wiedza, aby obsłużyć program do kreowania makiet, jednak przydatne okazuje się doświadczenie, które znacząco przyspiesza ten proces. W tym celu zapraszam do kontaktu. 

BLUE MONSTER | agencja marketingowa
Marek Jeziorek
CEO | Account Director
marek.jeziorek@bluemonster.pl
T: +48 533 992 662