Narzędzia do tworzenia makiet stron internetowych>

Narzędzia do tworzenia makiet stron internetowych

25.09.2018 |

Budowa profesjonalnej witryny internetowej to długi i skomplikowany proces. Jednym z jego etapów jest stworzenie makiety strony internetowej. Z wielu względów nie można pominąć tej czynności. Dlaczego jest tak ważna? Jakie narzędzia okazują się pomocne, a nawet niezbędne, na tym etapie tworzenia własnej witryny?

Czym jest makieta strony?

Makietą strony internetowej nazywa się jej prototyp, swoisty szablon, który powstaje poprzez automatyczne przełożenie projektu na język HTML. Makieta może być statyczna, obrazująca w zasadzie tylko przyszły wygląd witryny, lub interaktywna, dająca większe możliwości w zakresie sprawdzenia funkcjonalności projektu.

Szczegółowość makiety strony zależy głównie od celu, w jakim powstała. Jeżeli chodzi o sprawdzenie pomysłów, powinna ona mieć charakter poglądowy, być uboga w szczegóły, aby szybko i prosto można było wprowadzać modyfikacje oraz tworzyć kolejne makiety. Profesjonalista  nie potrzebuje wiele czasu, aby stworzyć taką makietę, określaną często jako lo-fi. Jednak tworzenie makiety może też mieć na celu sprawdzenie w pełni gotowego projektu. W takim przypadku jej szczegółowość jest niezbędna. Trzeba wtedy poświęcić zdecydowanie więcej czasu i pracy, aby do programu wprowadzić treść, ilustracje, czy filmy, które ostatecznie mają się znaleźć na stronie. W tym przypadku mówi się o makiecie hi-fi, czyli zaawansowanej, wiernie oddającej nie tylko wygląd, ale też funkcjonalność powstającej witryny internetowej.

Makiety internetowe tworzy się zarówno dla profesjonalnych i skomplikowanych witryn, jak i dla prostych stron internetowych. Warto zauważyć, że fachowcy zalecają korzystanie z programu do tworzenia matryc również w przypadku budowania aplikacji komputerowych oraz tych przeznaczonych na urządzenia mobilne.

Dlaczego warto wykonać makietę strony www?

Co najmniej kilka argumentów przemawia za koniecznością stworzenia makiety strony internetowej przed jej wdrożeniem. Poniżej przedstawiono kilka jej funkcji, które o tym decydują:

  • sprawdzenie różnych wersji – tworząc proste i szybkie makiety lo-fi, można łatwo sprawdzić różne pomysły, rozmaite rozkłady treści i rozwiązania graficzne.
  • wykrycie możliwych problemów – pierwotny projekt zwykle nie umożliwia dostrzeżenia potencjalnych problemów, takich jak trudności z odnalezieniem informacji na stronie, brak przejrzystości, czy ogólny chaos. Stworzenie makiety daje taką możliwość, pozwalając stworzyć maksymalnie atrakcyjną i przejrzystą witrynę, w pełni dostosowaną do potrzeb użytkowników.
  • kontrola funkcjonalności – projekt wykonany przez grafika może wyglądać imponująco, co nie oznacza, iż sprawdzi się po wdrożeniu na stronie. Zdarza się, iż tekst się rozjeżdża, grafiki są niewidoczne, a kolory niewyraźne.

Tworzenie makiet stron www jest absolutnie niezbędne w przypadku każdej witryny internetowej. Przede wszystkim, cenna jest możliwość sprawdzenia wyglądu i funkcjonalności witryny jeszcze zanim programiści rozpoczną pracę nad stroną. Pozwala to zaoszczędzić czas, pracę i pieniądze, czyli wszystko to, co w biznesie jest najważniejsze.

Jak tworzyć makiety stron – profesjonalne narzędzia

Obecnie tworzenie makiet stron www jest bardzo proste, gdyż pomagają w tym profesjonalne programy, wykonujące większość czynności za użytkownika. Do najpopularniejszych narzędzi tego typu należą:

  1. Axure RP – zaawansowany program do tworzenia makiet interaktywnych. Najważniejsze cechy narzędzia, to:
  • intuicyjny interfejs – przygotowanie makiety ułatwiają: panel przyjazny użytkownikowi oraz liczne skróty klawiszowe
  • funkcja szkicowania – użytkownik ma możliwość wprowadzania poprawek dzięki rozbudowanej funkcji szkicowania
  • duży wybór widżetów
  • sprawdza się w pracy grupowej – możliwość eksportu projektu do pliku oraz jego udostępniania sprawia, że Axure RP doskonale spisuje się w pracy zespołowej

Cena programu zależy od jego wersji oraz czasu korzystania. Użytkownik może bowiem wybrać abonament miesięczny lub dożywotni dostęp do narzędzia.

  1. Wireframe – program, którego twórcy postawili na minimalizm, aby maksymalnie ułatwić obsługę. Przykładowo, jeżeli użytkownik chce zmodyfikować dany element, w panelu zobaczy jedynie funkcje, których wykorzystanie w jego przypadku możliwe. Ponadto, za najważniejsze cechy programu należy uznać:
  • łatwe wprowadzanie zmian w projekcie
  • prosta obsługa panelu
  • możliwość sprawdzenia strony w wersji na komputer oraz na urządzenia mobilne
  • eksport projektu do pliku

Cena programu Wierframe zależy od liczby użytkowników i projektów oraz innych funkcjonalności i ograniczeń. Użytkownik może również skorzystać z wersji darmowej, w której jednak brakuje wielu przydatnych funkcji.

  1. Pencil Project – niezwykle popularny program, ze względu na olbrzymią funkcjonalność jak na zupełnie darmowe narzędzie. Najważniejsze, co trzeba wiedzieć o Pencil Project, to:
  • dostępny jako aplikacja lub wtyczka do FireFoxa
  • umożliwia szkicowanie
  • eksportuje projekty do plików
  • oferuje szeroki wybór widżetów

Narzędzie Pencil Project przeznaczone jest głównie dla początkujących, niemniej posiada szereg funkcji przydatnych podczas budowania bardziej skomplikowanych stron internetowych. Program ten warto wypróbować i sprawdzić, czy jest wystarczający, gdyż korzystanie z niego nic nie kosztuje.

Wykonanie makiety strony jest dziś nie tyle przydatne, co raczej niezbędne przy budowie dowolnej witryny. Jednakże, jeśli makieta ma spełnić swoją funkcję, konieczne jest profesjonalne podejście do tematu. Dzięki zaawansowanym programom każdy bez większego wysiłku może samodzielnie sprawdzić wygląd i funkcjonalność swojej strony, w krótkim czasie przygotowując mniej lub bardziej szczegółową makietę. Warto wykorzystać któreś z wyżej wymienionych narzędzi, gdyż należą one do ścisłej czołówki tego typu programów.

BLUE MONSTER | agencja marketingowa
Marek Jeziorek
CEO | Account Director
marek.jeziorek@bluemonster.pl
T: +48 533 992 662