Sklep internetowy-dlaczego warto przenieść swój biznes do sieci?>

Sklep internetowy-dlaczego warto przenieść swój biznes do sieci?

20.11.2018 |

Z każdym rokiem rynek e-commerce w Polsce staje się coraz bardziej obszerny. Nieustannie powstają nowe sklepy, które oprócz sprzedaży stacjonarnej, prowadzą swoją aktywność w sieci. W poniższym tekście odpowiemy na pytania: Dlaczego warto przenieść działalność do internetu? Jakie wynikają z tego korzyści?

Rozwój rynku e-commerce

Klientów, dokonujących zakupów online przybywa każdego roku. W Polsce rynek e-commerce jest już warty ok. 50 mld złotych. Zakupów w sieci chociaż raz w życiu dokonało ok. 3/4 internautów, natomiast połowa z nich robi je regularnie. Popularność zakupów online wynika głównie z wygody ich dokonywania. Klienci najbardziej doceniają dostęp do sklepu przez całą dobę. Bez trudu mogą zrobić zakupy wieczorem lub w nocy, kiedy większość sklepów stacjonarnych jest już wtedy zamkniętych.

Ponadto, często wymienianą przez klientów zaletą sklepów internetowych są niskie ceny. Otwarcie sklepu online nie wymaga zorganizowania i opłacania lokalu, często można nawet zrezygnować z magazynu. Koszty ponoszone przez przedsiębiorcę są niższe, więc może on oferować swoje produkty w bardziej atrakcyjnych cenach. Co więcej, dokonywanie zakupów w internecie jest szybkie, gdyż nie wymaga wychodzenia z domu. Internauta w ciągu kilku minut może porównać oferty wielu sklepów, otwierając kolejne zakładki w przeglądarce internetowej. Ażeby zrobić to samo w sklepach naziemnych, konieczne jest poświecenie całego dnia na odwiedzenie sklepów zlokalizowanych w różnych częściach miasta.

Sposób na dotarcie do większej liczby klientów

Sklepy stacjonarne mają bardzo ograniczone możliwości w kwestii docierania do klientów. Odwiedzają je tylko ci, którzy mają dostatecznie blisko, aby wizyta w sklepie im się opłaciła. Nieco większy zasięg osiągają sklepy zlokalizowane w centrach handlowych lub przy głównych ulicach w dużych miastach, do których wielu klientów zagląda niejako przy okazji. Właściciele tych sklepów mogą również liczyć na odwiedziny turystów. Najem lokalu w takiej lokalizacji jest jednak bardzo kosztowny. Tak czy inaczej nie sposób prowadzić sprzedaży ogólnokrajowej z jednym sklepem, niezbędnych jest co najmniej kilka placówek. W internecie ograniczenia tego typu nie istnieją. Internauci mają taki sam dostęp do sklepu i jego asortymentu niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

Wizerunek sklepu internetowego

Sklepy internetowe zwykle mają lepszy wizerunek od placówek stacjonarnych, uchodząc za nowoczesne i innowacyjne z samego tylko względu na to, iż działają w sieci. Ponadto, możliwości, jeśli chodzi o budowę wizerunku w internecie, są ogromne. Rzecz jasna kampanie promocyjne w sieci prowadzą również firmy działające tylko w świecie rzeczywistym. Jednak podobnie jak w przypadku reklamy internetowej, budowa wizerunku w internecie jest mniej skuteczna i mniej istotna dla sklepów naziemnych. W przypadku sklepów stacjonarnych o wiele ważniejsza jest budowa wizerunku poprzez wybór lokalizacji placówki, jej wystrój, obsługę itd.

Właściciel sklepu internetowego zwiększa prestiż marki poprzez stworzenie profesjonalnej strony internetowej. Ważna jest jej nienaganna estetyka, jak również sprawność działania. Ponadto, sklep internetowy powinien również działać w social media. Konkursy, zabawy, czy też zwyczajne posty sprawiają, iż zdanie klientów na temat sklepu jest coraz lepsze. Ponadto, przedsiębiorca działający w sieci ma możliwość pozostania w stałym kontakcie z klientami, choćby właśnie poprzez media społecznościowe. Tym samym w sieci o wiele łatwiej i szybciej buduje się wizerunek firmy.

Warto również wspomnieć o rywalizacji małych sklepów z gigantami. W przypadku firm działających stacjonarnie, w zasadzie na starcie są one przegrane. W internecie rywalizacja z największymi firmami jest o wiele łatwiejsza. W sieci klienci przed dokonaniem zakupu zwykle przeglądają oferty wielu sklepów, gdyż kosztuje ich to niewiele czasu i wysiłku. Jeżeli oferta małego sklepu jest atrakcyjna, klient wybierze ją, rezygnując z tego, co proponuje sklep sieciowy. Wystarczy zatem dobra oferta i odpowiedni marketing, aby zbudować renomę w internecie. Natomiast w przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych, klient nie może sobie pozwolić na porównywanie ofert różnych sklepów, gdyż straciłby na to zbyt wiele czasu. Najczęściej zatem odwiedza znany, duży sklep, natomiast istnieniem mniejszych podmiotów zupełnie się nie interesuje.

Wybór oprogramowania dla sklepu internetowego

Założenie sklepu internetowego wymaga wcześniejszego wyboru oprogramowania. Obecnie dostępne są dziesiątki oprogramowań o zróżnicowanym zakresie funkcjonalności. Część z nich dostępna jest za darmo, a za inne należy uiszczać opłaty abonamentowe.

Możliwym rozwiązaniem jest stworzenie sklepu z wykorzystaniem darmowego oprogramowania oraz rozbudowywanie go wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. W razie potrzeby tworzymy moduły oraz wprowadzamy je do oprogramowania. Zawsze pomagamy naszym klientom podjąć właściwy wybór, który sprosta jego oczekiwaniom oraz będzie najbardziej odpowiedni pod kątem technologicznym.

BLUE MONSTER | agencja marketingowa
Marek Jeziorek
CEO | Account Director
marek.jeziorek@bluemonster.pl
T: +48 533 992 662