Zabezpieczenie witryny – różnica pomiędzy http, a https na stronie.>

Zabezpieczenie witryny – różnica pomiędzy http, a https na stronie.

18.01.2019 |

Przed skrótem www oraz właściwym adresem danej strony internetowej pojawia się zawsze tzw. protokół – HTTP albo HTTPS. Co one oznaczają? Czym się różnią? Który lepiej wybrać dla swojej strony? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Wszystko o protokole HTTP

HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) to protokół, którego naczelnym zadaniem jest transport danych między przeglądarką, a serwerem, w którym przechowywane są pliki strony. Ponadto ma na celu także właściwe zaprezentowanie strony internetowej internaucie. Protokół nie przechowuje wcześniej przesłanych danych, tylko za każdym razem muszą być pobrane z serwera od nowa. Dlatego jest odpowiedni dla stron, które nie przenoszą ani nie zachowują żadnych poufnych danych. Protokół HTTP jest najczęściej stosowany w odniesieniu do stron HTML.

Protokół HTTPS jako zamiennik HTTP

Można powiedzieć, że protokół HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) jest, zgodnie z nazwą, bezpieczniejszą wersją HTTP. Najważniejsza różnica między HTTP a HTTPS jest taka, że ten drugi został stworzony po to, aby w bezpieczny sposób przeprowadzać transakcje internetowe i zablokować dostęp niepożądanym użytkownikom. Dba o to, co użytkownik widzi, ale jednocześnie zabezpiecza „teren” w trakcie przesyłania danych. To bezpieczeństwo jest zapewnione dzięki szyfrowaniu połączenia za pośrednictwem certyfikatu SSL.Protokół HTTPS  jest odpowiedni dla witryn, które przenoszą poufne dane (jak te z karty kredytowej), np. sklepy internetowe czy strony linii lotniczych.

Dlaczego warto przejść z protokołu HTTP na protokół HTTPS?

Oczywiście pierwszą, wspomnianą kwestią jest bezpieczeństwo przesyłanych danych użytkowników, o którym tak wiele się ostatnio mówi w świetle niedawnych wydarzeń z wyciekiem danych z mediów społecznościowych. Jest jeszcze druga kwestia, a mianowicie: pozycja.  Google przychylniejszym okiem patrzy na strony z protokołem HTTPS, dlatego też mogą uzyskać nieco większe pozycje w wyszukiwarce niż te posiadające protokół HTTP.

Jak przejść z protokołu HTTP na HTTPS?

Proces zamiany HTTP na HTTPS jest dość złożony i zależy od preferencji właściciela strony. Najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie, która zrobi wszystko poprawnie i na czas.

BLUE MONSTER | agencja marketingowa
Marek Jeziorek
CEO | Account Director
marek.jeziorek@bluemonster.pl
T: +48 533 992 662