WordPress 5.0. i nowy edytor treści Gutenberg? Czy najnowsza aktualizacja oznacza rewolucję?>

WordPress 5.0. i nowy edytor treści Gutenberg? Czy najnowsza aktualizacja oznacza rewolucję?

Z założenia aktualizacje mają być pomocne i przyjazne użytkownikowi, ulepszając produkt poprzez dodanie nowych funkcji, czy też likwidację błędów. Dlaczego zatem tak wiele emocji i wątpliwości wzbudza długo zapowiadany WordPress 5.0. wraz z nowym edytorem tekstu Gutenberg? Czy obawy są uzasadnione? Co powinieneś wiedzieć o zmianach i jak się do nich przygotować. Wyjaśniamy, czego dotyczy aktualizacja oprogramowania i co oznacza dla użytkowników.

WordPress w wersji 5.0

WordPress przyzwyczaił nas już do częstych aktualizacji, które jednak bywają niemal niezauważalne. Tym razem ma być zupełnie inaczej. Najważniejszą zmianą, która pojawi się w wersji WordPress 5.0., jest nowy edytor tekstu Gutenberg. Twórcy przedstawiają nowe rozwiązanie jako bardziej intuicyjne, dające większe możliwości i po prostu przyjazne dla użytkowników. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie, co to jest Gutenberg?

Nazwa nowego edytora treści nie jest przypadkowa. Gutenberg kojarzy nam się z olbrzymią rewolucją, jaką z pewnością było wynalezienie druku. Wielka rewolucja ma też dotyczyć edycji treści w WordPressie. Tworząc Gutenberga, wzorowano się na rozwiązaniach typu drag and drop, czyli chwyć i upuść. Co prawda omawianego edytora nie można zaliczyć do systemów tego typu, jednak pod względem wygody użytkowania ma im on zupełnie nie ustępować.

Jakie zmiany wprowadzi nowy edytor treści?

Nowości, które pojawią się w Word Press 5.0., dotyczą zarówno estetyki, jak i funkcjonalności oraz sposobu działania edytora treści. Wydaje się, iż określenie aktualizacji jako rewolucyjnej jest w pełni uzasadnione, gdyż liczba zmian jest naprawdę duża. Do najważniejszych z nich należą z pewnością:

 • Uproszczone dodawanie złożonych elementów (tzw. rich content) – blokowe dodawanie treści to kluczowa zmiana pojawiająca się w WordPressie 5.0. Co ta zmiana oznacza w praktyce? Łatwiejsze i szybsze dodawanie obrazków, tabel i wszelkich innych elementów niebędących tekstem.
 • Możliwość modyfikacji elementów – możesz nie tylko szybko i bez problemów umieścić we wpisie obrazek czy tabelę, ale masz też możliwość modyfikacji tych elementów. Możliwa jest manipulacja rozmiarem elementu poprzez przesuwanie myszy.
 • Wklejanie obrazków z tekstem – w obraz możesz wkleić tekst, a następnie umieścić obiekt we wpisie.
 • Responsywność obiektów – nowy edytor treści ma gwarantować responsywność obrazków i ogólne dostosowanie do urządzeń mobilnych. Korzystanie z WordPressa na telefonie komórkowym czy tablecie powinno stać się o wiele prostsze niż dotychczas.
 • Zagnieżdżanie treści w kolumnach – poszczególne treści możesz układać w kolumnach, a następnie je tam zagnieżdżać. Ponadto, każdą kolumnę można skopiować, a następnie użyć w innym miejscu.
 • Spis treści – Gutenberg automatycznie tworzy spis treści, którego podpunkty odnoszą użytkownika do poszczególnych treści.
 • Dodawanie własnych bloków w edytorze – możesz samodzielnie stworzyć edytor i wprowadzić go w polu treści.
 • Więcej miejsca na ekranie
 • Informacje o treści dokumentu – możesz kontrolować liczbę znaków, czy akapitów.
 • Obecność Custom HTML
 • Wygodne formatowanie treści – najbardziej podstawowe przyciski wykorzystywane do formatowania treści znajdują się zaraz nad blokiem.

Jak przygotować się na zmiany?

Użytkownicy WordPressa zastanawiają się, jak nowa aktualizacja wpłynie na ich obecne witryny i panele. Czy wpisy się rozjadą, a wtyczki znikną? Zasadniczo pragniemy Cię uspokoić, gdyż nie należy przewidywać żadnych poważnych problemów. Największą bolączką może być zniknięcie niektórych przycisków ze względu na niedostosowanie wtyczek do Gutenberga. Niemniej jednak, aby mieć pewność zachowania wszystkiego w nienaruszonym stanie, zdecydowanie zalecamy wykonanie kopii zapasowej.

Nowa aktualizacja wprowadzająca edytor treści Gutenberg wydaje się pozytywną zmianą, która zapewni użytkownikom wygodniejsze korzystanie z WordPressa oraz dostęp do zwiększonej liczby funkcjonalności. Edytor jest bardzo czytelny i duży, a zastąpienie blokami pojedynczego pola tekstu to rozwiązanie, które bardzo szybko docenisz. Niemniej Gutenberg wprowadza prawdziwą rewolucję, która wymaga czasu, aby się do niej przyzwyczaić. Zachęcamy zatem do wcześniejszego wykorzystania wtyczki Gutenberg, która umożliwi zapoznanie się z nowościami i przyzwyczajenie się do nich przed wdrożeniem aktualizacji.

Pamiętaj też, że po wprowadzeniu aktualizacji cały czas będziesz mógł korzystać z dotychczasowego edytora treści. Będzie on bowiem dostępny jako wtyczka. Co więcej, możesz zdecydować się na korzystanie z wersji klasycznej na całej stronie lub tylko na poszczególnych podstronach, a nawet w pojedynczych wpisach.

Niezbędna aktualizacja

Na ostateczną ocenę Gutenberga, jak i całego WordPressa 5.0. przyjdzie jeszcze czas. Jednak już dzisiaj można śmiało stwierdzić, iż nowa aktualizacja wnosi wiele niezbędnych zmian. WordPress zdaje się wchodzić na nowy poziom, oferując niespotykane wcześniej w tym oprogramowaniu funkcjonalności. Musisz jednak pamiętać, że przystosowanie się do nowego edytora treści na początku może generować pewne trudności. Chętnie Ci w tym pomożemy, jeśli masz pytania, napisz do nas.

BLUE MONSTER | agencja marketingowa
Marek Jeziorek
CEO | Account Director
marek.jeziorek@bluemonster.pl
T: +48 533 992 662