Rola CEO w organizacji>

Rola CEO w organizacji

17.03.2023 |

CEO, czyli Chief Executive Officer (nie należy mylić z kodeksowym prezesem zarządu, choć w wielu małych i średnich przedsiębiorstwach funkcję prezesa i rolę CEO pełni ten sam szczęśliwiec), jest jedną z najważniejszych osób w firmie. Odpowiada on za całościowe zarządzanie i podejmowanie decyzji strategicznych, które wpływają na dalszy rozwój i sukces przedsiębiorstwa. Omawiam rolę CEO w firmie i jego znaczenie dla jej funkcjonowania.

Zarządzanie strategiczne 📈

Głównym zadaniem CEO jest zarządzanie strategią firmy. To on jest odpowiedzialny za wytyczenie kierunku rozwoju przedsiębiorstwa i ustalenie celów do osiągnięcia. CEO musi również regularnie monitorować rynek i branżę, w której działa jego firma, aby móc dostosować swoją strategię do zmieniających się warunków. 

Plan, cele i kierunek to ulubieńcy każdego CEO. Próba biernego utrzymywania, chociażby i najlepszej sytuacji na rynku, to podejście krótkowzroczne. Wiadomo, że konkurencja lub zmiany na rynku prędzej czy później nas dościgną i zaskoczą. Daleko nie trzeba szukać… Google, absolutny hegemon na rynku wyszukiwarek internetowych, zdaje się został kompletnie zaskoczony propozycją Microsoftu, a dokładnie wprowadzeniem magii ChatGPT w wyszukiwarce Bing w odpowiednio zmodyfikowanej formie. Choć mówimy o starciach gigantów, to ciężko o bardziej jaskrawy przypadek, gdzie dewastująca wręcz przewaga na rynku nie wystarczy, by uniknąć paniki w związku z propozycjami rywali. 

Podejmowanie decyzji ⚖️

CEO to przede wszystkim osoba decyzyjna. Choć sam najczęściej nie „dłubie” przy poszczególnych tematach, to jednak przez jego biurko przewijają się dziesiątki papierów. Inwestycje, rozszerzenie działalności, reorganizacja firmy czy procesów, rozszerzanie zespołu, otwieranie filii – to główne zadania CEO. Opierając się o opinię swojego zaufanego zespołu, musi przełożyć rzeczywistość, w której znajduje się spółka, na realia rynku i branży. 

Trafna diagnoza każdego z powyższych elementów to gwarancja sukcesu, niezrozumienie któregokolwiek niesie natomiast ryzyko porażki. Jak mawiał pewien starożytny myśliciel z dalekiego wschodu Sun Tzu „Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach”, tylko tu rynek jest wrogiem i najlepszym przyjacielem jednocześnie.  

Odpowiedzialność za finanse 💰

Wydaje mi się, że istnieje duża szansa, że np. Elon Musk nawet przez sen mówi „Cash flow positive” i jestem w stanie go zrozumieć. Nieistotne czy mówimy o kolejnym genialnym start-upie (lub „jednorożcu” jak niektórzy zuchwalcy pozwalają sobie mówić), czy o wieeeeeeeeeeelkim koncernie, zamiar jest mniej więcej podobny – fajnie byłoby robić na tym pieniądze. 

Rozsądny inwestor w pierwszej kolejności rozpatrzy nasz produkt, wyniki i finalnie perspektywy. Rolą CEO jest tak poukładać wszystkie klocki, żeby znaleźć idealny balans między „osiągami” spółki (PLNometry na godzinę) a kosztami i perspektywami rozwoju. Warto by nasz Chief alokował zasoby z myślą o dalszym rozwoju, natomiast równie dobrze jest tonować emocje i zachować racjonalne podejście. 

Kierowanie i zarządzanie zespołem 💑

Firmę tworzą ludzie, a wszystko wokół nich to rzeczy wtórne. Utrzymanie silnego i zmotywowanego zespołu jest jak utrzymanie silnego i zdrowego serca w organizmie. CEO nie jest w stanie skutecznie odgrywać swojej decyzyjnej roli, jeśli nie może się oprzeć o zaufany i pewny zespół. Odpowiednia organizacja pracy, zapewnienie koniecznego wsparcia i narzędzi utalentowanym ludziom musi przerodzić się w rychły sukces.

Reprezentacja firmy na zewnątrz i budowanie relacji 💬

Prędzej czy później CEO musi wyjść do ludzi, najlepiej takich jak klienci, dostawcy, inwestorzy lub przy odpowiedniej skali, przedstawiciele rządu. Skuteczne komunikacja na temat wartości i misji firmy, atrakcyjne przedstawianie oferty, docieranie do najlepszych projektów i kontrahentów to “bread and butter” dobrego CEO. To właśnie Chief podejmuje najważniejsze decyzje i najlepiej zna wszystkie elementy swojej firmy, nie ma więc lepszej osoby, by reprezentować ją na zewnątrz, zgodnie z polityką firmy oczywiście.  

Podsumowując… Rola CEO jest jednym z najważniejszych stanowisk w każdej organizacji, skuteczne kierownictwo, zarządzanie przedsiębiorstwem, wytyczanie jasnej ścieżki do celu, organizowanie i wspieranie zespołu, mądre wykorzystywanie zasobów, to właśnie rola CEO. Chief Executive Officer musi być liderem, strategiem, zarządcą i wypełnienie właśnie tych funkcji jest krytyczne dla sukcesu i rozwoju firmy. W innym wypadku nawet najlepszy pomysł, zespół, biznes mogą nie wypalić.

#CEO #firma #zarządzanie #sukces #chief #marketing