Jaki hosting wybrać? | Wybór hostingu>

Jaki hosting wybrać? | Wybór hostingu

09.03.2022 |

Dobór hostingu rozszyfrowany

Internet we współczesnym biznesie

Zdecydowanie najlepszym sposobem na promocję firmy w internecie jest stworzenie własnej strony a co za tym idzie decyzja jaki serwer wybrać? To właśnie ona najczęściej jest odpowiedzialna za najważniejsze pierwsze wrażenie, jakiego doznają przedsiębiorcy szukający współpracy. Nie ma różnicy, czy mowa jest o kilkumilionowej firmie, mającej swój sztab techników, czy o drobnym prywatnym biznesie. Dobry wybór usługi zapewniającej hosting jest więc kluczowy dla zapewnienia swojej firmie sukcesu w sieci. Chcielibyśmy Wam zatem przekazać klika moich rad.

Najważniejsze zasady 

Musimy pamiętać, że w tej sprawie powinny nam przyświecać konkretne wymagania, co do docelowego serwera. Są to: szybkość, bezpieczeństwo i pomoc. Jeśli jeden z tych elementów nie działa jak powinien, całe przedsięwzięcie może na starcie przynosić straty. Ważne jest dobre przemyślenie, ile funduszy jesteśmy w stanie poświęcić na hosting. Na polskim rynku przedział cen za tę usługę wiąże się z wydaniem od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych rocznie. Mało efektywne jest więc przesadne oszczędzanie w tej kwestii, ponieważ wielu klientów może zrazić do naszej firmy słabo funkcjonującą witryną, nie mówiąc już o potencjalnych inwestorach. Najlepiej na hosting przeznaczać od dwustu do ośmiuset złotych. Zapewni to stabilną, trwałą usługę i przy tym nie nadwyręży zbytnio naszych funduszy, bo nie ma sensu też niepotrzebnie przepłacać. Sprawa trochę się komplikuje przy okazji parametrów.

Fenomen RAM-u

W dzisiejszych czasach szczególnie duże znaczenie zyskuje pamięć RAM. Każdy serwer oferuje konkretną ilość RAM-u, toteż należy wybrać ten najbardziej pasujący, do strony, jaką chcemy stworzyć. Pamięć RAM jest odpowiedzialna za przechowywanie i tymczasowe udostępnianie wszystkich danych potrzebnych do uruchomienia programu lub aplikacji. Na naszej stronie odpowiada ona za to, co i w jakiej ilości zobaczy odwiedzający ją gość. Można powiedzieć, że serwer w ten sposób wykonuje proces myślowy. Ile więc RAM-u potrzebujemy? Żeby witrynę mogło komfortowo przeglądać wielu użytkowników naraz, najlepiej, żeby oferta na jeden proces przeznaczała od 128 do 256 MB, a cała dostępna pamięć powinna wynosić około jednego gigabajta. Umożliwi to najbardziej optymalne funkcjonowanie strony.

Przestrzeń dyskowa

Kolejnym elementem, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę przy wyborze hostingu jest oferowana przestrzeń dyskowa. Chodzi tu o ilość miejsca dostępnego na przechowywanie zdjęć, filmów, wątków, plików i danych naszej strony. Wiadomości e-mail również korzystają z tego rodzaju pamięci. Ogólnie działa tutaj reguła im więcej, tym lepiej. Jeśli nie planujemy na naszej witrynie umieszczać wielu filmów, to spokojnie powinno wystarczyć kilkanaście gigabajtów miejsca na dysku. Jednak w przypadku myślenia o dużej, rozbudowanej stronie z filmami, licznymi fotografiami i innymi pokaźnymi plikami, najlepiej sprawdzi się od 50 do 100 gigabajtów wolnej pamięci.

Niezawodna strona istnieje?

Niestety nie. Każdy serwer czasem musi paść, a co za tym idzie nie ma sensu nastawiać się, że jakakolwiek oferta hostingowa zapewni nam nienaganną stabilność dwadzieścia cztery godziny na dobę. Mówimy tutaj o tak zwanym uptime. Najwięcej ofert proponuje uptime o 99,9% stabilności. Gwarantuje to niemalże doskonałe działanie witryny, lecz i tak trzeba pamiętać, że wypadki się zdarzają.

Kwestia obsługi klienta

Jest to absolutna podstawa. W przypadku pojawienia się wątpliwości, pytań lub jakichkolwiek problemów, musimy mieć łatwy dostęp do pomocy technicznej, odpowiadającej za wybrany przez nas hosting. Standardem jest możliwość porozumienia się za pomocą e-maila, mediów społecznościowych lub linii telefonicznej. Często też możemy spotkać się z tym, że niektóre firmy oferują wsparcie przez całą dobę. Zachęcamy więc do nieskrępowanego korzystania z pomocy, gdy tylko pojawi się jakiś kłopot. To żaden wstyd, a usługodawca będzie mógł się wykazać profesjonalizmem. Jeśli nie ma się czasu na osobiste doglądanie naszej witryny, warto pomyśleć o usłudze zarządzanej, która zdejmie z naszych barków część ciężaru. W takim wypadku dostawca sam wprowadzi konieczną konfigurację na wypadek obciążenia i zajmie się kwestią zabezpieczenia strony.

Reasumując

Hosting to prawdziwy temat-rzeka. Istnieje ogromna liczba ofert, z których można wybierać, jednak nie jest to aż tak przerażające, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Mamy nadzieję, że nasze rady rozwieją część wątpliwości i ułatwią wybór najlepszej opcji w zależności od potrzeb.

Ale nie musisz się tym wszystkim martwić, jeśli potrzebujesz strony dla swojej firmy, zgłoś się do nas wypełniając formularz, a my oprócz przygotowania profesjonalnej witryny, zajmiemy się również sprawą hostingu