Co nas czeka za parę lat w Internecie?>

Co nas czeka za parę lat w Internecie?

28.06.2019 |

Często nas zastanawia, jak będzie wyglądał Internet w przyszłości. Spersonalizowane wiadomości, intuicyjne i inteligentne przeglądarki, przeniesienie wszystkiego w chmury. Tego możemy spodziewać się na pewno, ale co będzie dalej? Z początku, jak wielu z nas pamięta, Internet służył wyłącznie do wymiany informacji. Wyszukiwanie interesujących nas treści, poczta, mało rozbudowane strony, praca na zdalnych komputerach. To tak naprawdę wszystko, na co pozwalała sieć. Na początku XXI wieku, Internet przestał być jednokierunkową formą komunikacji. Zmienił to tzw. web 2.0. Sami użytkownicy zaczęli tworzyć treść, a jedynym zadaniem stron było dostarczenie im platformy.

Dużo zależy od nas

Niedługo można spodziewać się coraz większego rozwoju blogów, dziennikarstwa obywatelskiego, nowinek uzyskiwanych z różnego rodzaju portali. Blogi praktycznie niczym się nie różnią od tych opracowanych przez profesjonalne wydawnictwa. Wysyłanie wiadomości przez samych czytelników z serwisów będzie stawało się coraz bardziej popularne. Upowszechnione już zostały także kanały RSS, dzięki którym zamiast czytać artykuły, możemy przeglądać je przy pomocy czytników. Pozwala to na indywidualne dostosowanie wiadomości.

Profesjonalne usługi

Najprawdopodobniej to strony startowe zostaną narzędziem, pozwalającym uruchomić inne usługi. Poczta prawie całkowicie została wyparta przez interfejsy online. Zaczynają się pojawiać pierwsze próby przenoszenia do sieci edytorów tekstów, warto więc powoli się przyzwyczajać, że większość programów będziemy używać za pomocą przeglądarki. Dotyczy to także wyżej wspomnianych czytników RSS.

Co dalej?

Największym przełomem w dziejach komunikacji międzyludzkiej było zniwelowanie dystansu geograficznego, który dzieli dwie rozmawiające ze sobą osoby. O ile w dzisiejszych czasach rozmowa z drugim człowiekiem znajdującym się na drugiej części półkuli ziemskiej jeszcze nas fascynuje, o tyle za 10 lat nie będziemy wyobrażali sobie, że taka rozmowa mogłaby być nieosiągalna. Wielu naukowców już dziś snuje teorie nad tym, że dzięki Internetowi nie tylko będziemy mogli rozmawiać, ale nawet wyświetlać hologramy.

Internet będzie wszędzie

Podsumowując to, jak będzie wyglądał Internet w przyszłości, należy jednak przede wszystkim skupić się na tym, że będzie on obecny właściwie w każdym aspekcie naszego życia. Tę wyjściową tezę wypowiedział niedawno David Clark z MIT twierdząc dalej, że w 2025 roku Internet oraz wszystkie formy komunikacji międzyludzkiej, odbywającej się przy pomocy komputera, staną się mniej wyraźne i widoczne. Oznacza to, że nie będziemy nawet zastanawiać się, czy warto sprawdzić daną informację w Internecie, ponieważ będziemy w nim spędzać praktycznie każdą chwilę i wszystkie potrzebne dane będziemy pozyskiwać na bieżąco.

BLUE MONSTER | agencja marketingowa
Marek Jeziorek
CEO | Account Director
marek.jeziorek@bluemonster.pl
T: +48 533 992 662